Umilenia
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce sa mijlocim pentru toata lumea?

In jos

De ce sa mijlocim pentru toata lumea? Empty De ce sa mijlocim pentru toata lumea?

Mesaj Scris de Laurentiu Vin Sept 13, 2013 3:32 pm

Poate va intrebari de ce sa nu ne rugam numai pentru noi sau numai pentru familiile noastre si sa ne apucam sa citim zeci de pomelnice si sa facem metanii pentru oameni care nu i-am cunoscut in viata noastra si nu ne-au facut niciun bine?
Haideti sa vedem cateva motive:

1.Daca ne rugam in felul acesta unii pentru altii si vom mijlocii pentru toata lumea,pentru pace in lume,pentru cei ce ne prigonesc si ne urasc,pentru cei necredinciosi,pentru cei bolnavi,pentru cei invrajbiti,pentru cei adormiti,vom indeplini porunca Sfantului Apostol Pavel :
1. Va indemn deci, inainte de toate, sa faceti cereri, rugaciuni, mijlociri, multumiri, pentru toti oamenii,
2. Pentru imparati si pentru toti care sunt in inalte dregatorii, ca sa petrecem viata pasnica si linistita intru toata cuviosia si buna-cuviinta,
3. Ca acesta este lucru bun si primit inaintea lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru,
4. Care voieste ca toti oamenii sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina.(1Tim 2:1-4)

Sfantul Apostol Iacov ne indeamna de asemenea sa ne rugam unii pentru altii!(Iacov 5,16)

#De ce m-as ruga pentru cel ce ma prigoneste,ma uraste,imi face numai rau?
#De ce m-as ruga pentru cineva pe care nu l-am intalnit in viata mea si nu mi-a facut niciun bine?
Pentru ca Mantuitorul a zis :
"43. Ati auzit ca s-a zis: "Sa iubesti pe aproapele tau si sa urasti pe vrajmasul tau".
44. Iar Eu zic voua: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va vatama si va prigonesc,
45. Ca sa fiti fiii Tatalui vostru Celui din ceruri, ca El face sa rasara soarele si peste cei rai si peste cei buni si trimite ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.
46. Caci daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata veti avea? Au nu fac si vamesii acelasi lucru?
47. Si daca imbratisati numai pe fratii vostri, ce faceti mai mult? Au nu fac si neamurile acelasi lucru?
"

Chiar daca oamenii respectivi va urasc,va prigonesc,rugandu-va pentru ei va adunati multa plata in Ceruri si deveniti foarte placuti inaintea lui Dumnezeu.
Si chiar daca va rugati pentru niste oameni care nu i-ati intalnit niciodata,trebuie cu adevarat sa ne iubim aproapele ca pe noi insine,caci Hristos a fost intrebat de farisei:

36. Invatatorule, care porunca este mai mare in Lege?
37. El i-a raspuns: Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau.
38. Aceasta este marea si intaia porunca.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti.
40. In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii.

2.Rugandu-ne pentru toata lumea,ne asemanam cu marii Sfinti Parinti din vechime,care se rugau pentru ca toti sa descopere Adevarul si sa dobandeasca viata vesnica.Ne aducem aminte de cuvântul lui Isaac Sirul, care spune: "Inima care iubeşte pe oameni şi dobitoace, se roagă întotdeauna cu lacrimi şi pentru ca toată zidirea să se curăţească"
Ne asemanam si cu monahii din Sfantul Munte Athos care la fel,se roaga pentru toata lumea si cu toti monahii si marii Sfinti care de-a lungul timpului au mijlocit pentru pacea si mantuirea a toata lumea,ne unim cu totii in rugaciunea aprinsa catre Bunul Dumnezeu.

3.Iertati-mi indrazneala de a face asa o comparatie,dar,pe cat este posibil,din mila Domnului ne asemanam chiar cu Arhanghelii,Ingerii,toate Puterile Ceresti si toti Sfintii care se roaga pentru toata lumea!Ba chiar cu Preaslavita,Prealaudata si Preamarita Stapana noastra,Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu,care daca nu s-ar fi rugat Ea pentru toata lumea,Dumnezeu ar fi pierdut lumea demult.Plus ca noi cand ne rugam pentru altii,tot la rugaciunile Ei sau ale altor Sfinti apelam,caci nu zicem "Doamne,pentru rugaciunile mele miluieste si pomeneste in Imparatia Ta pe robii...",zicem:"Doamne,pentru rugaciunile Preaslavitei,Preamaritei si Preacuratei Maicii Tale,ale Preacinstitului Inaintemergatorului si Botezatorului Tau Ioan,ale Prealaudatilor Apostoli,pentru rugaciunile de Dumnezeu purtatorilor Parintilor nostri,ale tuturor Sfintilor Tai si ale tuturor Puterilor Ceresti,miluieste si pomeneste in Imparatia Ta pe robii cutare...".

In plus sa zicem ca cineva are o boala grava si iti cere sa te rogi pentru ea.Ea se roaga Maicii Domnului si zice:"Preadulce si Mult Iubita Maica mea,izbaveste-ma dupa mare Mila Ta pe mine de aceasta groaznica boala si miluieste si pe cei ce se roaga pentru mine!"
Plus ca un Parinte a zis "Ai tu grija de altii,ca are Dumnezeu grija de tine!".Intotdeauna sa ziceti cand va rugati pentru cineva:"Doamne,miluieste pe robul tau (N) si pentru sfintele lui rugaciuni miluieste-ma si pe mine pacatosul!"

Cu adevarat este o mare fapta de noblete sa mijlocesti pentru toata lumea,cu adevarat simtim ca suntem madularele unii altora si ne unim in rugaciune catre Preadulcele nostru Imparat!

Cu adevarat este o fapta foarte bine placuta lui Dumnezeu sa mijlocim pentru aproapele,pentru familie,prieteni...Va dati seama cat de bine placut este lui Dumnezeu cand ne rugam pentru necunoscuti,care nu i-am vazut niciodata?Dar pentru cei ce sunt bolnavi,rataciti,invrajbiti?Dar si pentru cei ce ne fac rau este si mai bine primit inainte Domnului!Insa dupa parerea mea cel mai bine placut inaintea Domnului este sa mijlocesti pentru cei adormiti,deoarece ei NU MAI POT SA MAI FACA NIMIC PENTRU EI,NU SE MAI POT RUGA PENTRU SUFLETELE LOR!Cititi va rogi aici : "Mijlocirea ta conteaza enorm!Mijloceste si pentru cei raposati"

Laurentiu
Admin

Data de înscriere : 13/09/2013

https://umilenia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum