Umilenia
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mijlocirea ta conteaza enorm!Mijloceste si pentru cei raposati!

In jos

Mijlocirea ta conteaza enorm!Mijloceste si pentru cei raposati! Empty Mijlocirea ta conteaza enorm!Mijloceste si pentru cei raposati!

Mesaj Scris de Laurentiu Vin Sept 13, 2013 3:46 pm

Preaiubitilor,dupa cum citim in condacul al 2-lea al Acatistului pentru cei adormiti :

“Cuviosul Macarie fiind luminat de strălucirea Celui Preaînalt, a auzit glas de la un popă idolesc: “Când vă rugaţi voi, creştinii, pentru cei ce se chinuiesc în iad, au bucurie şi păgânii“. Este minunată puterea rugăciunilor creştineşti. Cele de dedesubt prin aceasta se luminează, împreuna cu cei credincioşi când cântăm pentru toată lumea: Aliluia!“

Oare ne-am pus vreodata in locul celor ce se chinuiesc in iad?Sa zicem ca am simti un minut ce simt cei din iad.Oare am rezista?Noi nu rezistam la arsita dupa-amiezii,oare am incercat vreodata sa ne ardem degetele cu o lumanare macar pentru cateva secunde?Dar pentru o ora cum ar fi?Dar pentru cateva sute de ani?Dar daca focul ar fi de miliarde de ori ca cel de pe pamant,dupa cum citim in articolul scris de Parintele Cleopa - Despre GROAZNICELE munci ale iadului ? Si aici luam in considerare doar focul,nu si celalalte groaznice chinuri.Oare vreodata cand ne relaxam,cand mancam si ne indopam,cand ne uitam la televizor,cand facem vreun lucru care ne aduce placere ne gandim la aceste lucruri?

Preaiubitilor,deci stim de la acel popa idolesc faptul ca rugaciunile noastre ii ajuta ENORM,si stim si groaznicele chinuri,oare ar fi greu sa facem MACAR un acatist si cateva metanii pe zi pentru cei adormiti?Cat timp ne-ar lua?20 de minute? 30?Dar daca am schimba pentru o ora rugaciunea neincetata din : “Doamne, Iisuse Hristoase,miluieste-ma!” in “Doamne,Iisus Hristoase,miluieste-i pe cei ce se chinuie in iad si odihneste-i in Imparatia Ta”,oare nu ne-am apropia noi un pic mai mult de ADEVARATA dragoste pentru aproapele,pe care n-o avem?

Preaiubitilor,unii oameni fac slujbe pentru cei decedati,fac pomana,dar dupa aceea uita complet de ei.Si daca au fost si destul de pacatosi ca slujbele si pomenile doar sa le micsoreze chinurile,inseamna ca ei sunt in continuare munciti,chiar in timp ce rudele lor isi vad de viata.Oare e drept in fata lui Dumnezeu asa?Adica ei in loc sa se roage pentru persoanele respective ca sa-i ierte Domnul,sa faca milostenie din toata inima,ei jelesc degeaba.Macar daca s-ar si ruga,dar jelesc cateva zile si dupa aceea uita COMPLET sa se roage.Nu zic fratilor ca asa fac toti,dar majoritatea asa fac.Haideti fratilor,macar sa ne rugam noi,de acasa,spunand acest paraclis si acest acatist:

Paraclisul SALVĂRII SUFLETELOR DIN IAD DE CĂTRE CEI ȘAPTE SFINȚI ARHANGHELI
ACATIST PENTRU CEI ADORMIŢI - Daca nu avem timp sa citit toata condacele si icosurile,macar sa citim doar partea cu cerere:"Tatal nostru,...",

Sa mai citim din cand in cand aceasta scurta rugaciune pentru cineva anume:

Cela ce prin adâncul întelepciunii, cu iubirea de oameni toate le chivernisesti si cele de folos tuturor le daruiesti, Unule, Ziditorule, odihneste, Doamne, si sufletul robului Tau [NUMELE], ca spre Tine nadejdea si-a pus, spre Facatorul si Ziditorul si Dumnezeul nostru. Amin.

Sau sa ne rugam pur si simplu pentru toti raposatii neamului nostru si pentru toti cei munciti de acele chinuri groaznice,pe care nici nu ni le putem imagina.Sa nadajduim ca rugaciunile noastre,prin mijlocirile Preaslavitei Stapanei noastre,ale tuturor Sfintilor si Puterilor Ceresti,alaturi de cele ale Sfintelor noastre Biserici vor face ca Marea nemarginita a Milei Bunului nostru Dumnezeu sa stinga focul suferintelor celor adormiti din veac.

Insa sa nu uitam sa facem tot posibilul sa fie pomeniti cat mai des la Sfanta Liturghie,citeste: Puterea celor 40 de Liturghii si Parastase!Dar sa nu ne oprim aici doar la a duce pomelnice la Sfanta Liturhie!Sa mijlocim noi insine si sa cerem mijlocirea altora pentru raposatii nostrii!Si sa mijlocim si noi pentru ai lor,pentru ca mare plata vom avea la Infricosatoarea Judecata!Sa nu uitam sa facem si milostenie dupa putere pentru ei!

Si sa ne rugam Domnului sa ne izbaveasca pe noi si pe familiile noastre si pe toata lumea de acele chinuri groaznice,sa ne lumineze sa facem in toate numai voia Sa si sa ne invredniceasca Imparatiei Sale.Amin!

Laurentiu
Admin

Mesaje : 14
Data de înscriere : 13/09/2013

https://umilenia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum